اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 934
  • نويسنده: jouzdani
  • تاريخ: 15 دی 1395
15 دی 1395

برچسب های RFID

دسته بندی: اخبار الکترونیکی, صفحه اصلی

با RFID بیشتر آشنا شویم

برچسب های RFID


RFID چیست؟

RFID مخفف کلمات “Radio-Frequency IDentification” و به معنای ”شناسایی بر اساس فرکانس رادیویی” می باشد که به دستگاه های کوچک الکترونیکی (شامل یک تراشه کوچک و یک آنتن)، اشاره دارد. همانند دستگاه های بارکد خوان، نوار مغناطیسی پشت کارت اعتباری و یا کارت ATM، تکنولوژی RFID نیز یک شناسه منحصر به فرد را برای اجسام و یا افراد ارائه می دهد و درست مانند یک بارکد یا نوار مغناطیسی برای بازیابی اطلاعات، باید آن را اسکن کرد. این چیپ به طور معمول قادر به حمل ۲۰۰۰ بایت اطلاعات و یا کمتر است.

برچسب های RFID


کارایی RFID بهتر از بارکد است

مزیت قابل توجه دستگاه های RFID، این است که برای اسکن کردن یک چیپ RFID حتماً لازم نیست تا آن را دقیقاً در مقابل اسکنر قرار دهیم. همه ما تا حدودی با مشکلاتی که کارمندان صندوق فروشگاه ها در این رابطه دارند، برخورد داشته ایم و بدیهی است که، کارت های اعتباری و کارت های ATM باید از طریق یک دستگاه کارت خوان، خوانده شوند. در مقابل، دستگاه های RFID قابلیت اسکن شدن از چند قدمی (برای دستگاه های فرکانس بالا تا ۲۰ قدم) اسکنرهایشان را دارا هستند. به عنوان مثال، شما برای خرید به یک فروشگاه زنجیره ای رفته اید و می خواهید هزینه کالاهای خریداری شده را محاسبه کنید. روش وقت گیر آن این است که در صفی طولانی بایستید تا صندوق دار با استفاده از بارکد خوان تک تک اجناس خریداری شده را اسکن کند و آنها را در کامپیوتر وارد کند تا فاکتور نهایی شما صادر شود. روش راحت تر و سریعتر این است که همه خرید هایتان را در سبد خرید قرار داده و آنها را در نزدیکی اسکنر RFID قرار دهید تا در زمان کمی از هزینه ای که باید پرداخت کنید، آگاه شوید. پس:

- اسکن کردن برچسب های RFID راحت تر از بارکد هاست.

- زمان اسکن آنها به طور معمول کمتر از ۱۰ میلی ثانیه است (کمتر از زمان اسکن بارکد).

- و تعداد زیادی از این برچسب ها را می توان به یکباره اسکن کرد (بر خلاف بارکد ها که باید یکی یکی خوانده می شدند)

- Tag های RFID میتوانند از فاصله بسیار دورتری نسبت به بارکد خوانده شوند.

- بارکد خیلی سریع آسیب دیده و غیر قابل استفاده میشود.در حالی که می­توان برچسبهای RFID را در داخل پوشش پلاستیکی قرار داد وحتی میتوان آنها را در داخل محصول فرو کرد که این خود، دوام آنها و امکان استفاده مجدد از آنها را فراهم میسازد.

- بارکدها برچسبهایی فقط خواندنی هستند و اطلاعات آنها قابل تغییر نمیباشد.

برچسب های RFID


RFID چگونه کار می کند؟

سیستم شناسایی فرکانس رادیویی دارای سه بخش است:

- یک آنتن برای اسکن کردن
- فرستنده و گیرنده به همراه یک رمز گشا (Decoder) برای تفسیر داده ها
- یک تگ RFID که با اطلاعات برنامه ریزی شده است

برچسب های RFID


آنتن سیگنال های فرکانس رادیویی را در رنج نسبتا کوتاهی انتشار می دهد. تابش RF دو کار انجام می دهد:
- راه ارتباطی با برچسب RFID را فراهم می کند.
- در مواقعی که از برچسب های RFID منفعل استفاده می شود، انرژی برچسب برای برقراری ارتباط را فراهم می کند. که این مطلبی کاملا کلیدی در رابطه با این فن آوری است. چرا که تگ های RFID نیازمند باتری نیستند و برای مدت بسیار طولانی (مثلا چندین دهه) قابل استفاده هستند.
آنتن ها می توانند در جایی ثابت و یا قابل حمل باشند. آنها می توانند به هر شکل که شما نیاز دارید در آیند. به عنوان مثال، شما می توانید آنها را در قالب یک قاب در بسازید تا داده های افراد یا اجسامی که از آن گذر می کنند را دریافت کند.

وقتی که یک تگ RFID از محدوده یک آنتن اسکن می گذرد، متوجه سیگنال فعال سازی آنتن می شود. در نتیجه تراشه RFID از خواب بیدار می شود و اطلاعات روی ریزتراشه خود را انتقال می دهد تا توسط آنتن اسکن برداشته شوند.
انواع تگ های RFID

تگ های RFID ممکن است از یکی از این دو نوع باشند: تگ های RFID فعال که منبع قدرت خودشان را دارند. مزیت استفاده از این برچسب ها این است که ریدر می تواند از فاصله دورتر هم سیگنال را دریافت کند. البته با وجود اینکه برخی از این دستگاه ها طول عمری برابر با ۱۰ سال دارند اما باز هم طول عمر آنها محدود می باشد.نوع دیگر برچسب های RFID منفعل می باشند که به باتری نیاز ندارد، و می تواند خیلی کوچکتر باشند و طول عمری تقریبا نامحدود داشته باشند.


برچسب های RFID زامبی چیستند؟

پیش از این هم گفته بودیم که یکی از نگرانی های موجود در رابطه با تگ های RFID فعال بودن آنها پس از خروج از فروشگاه است. فناوری پیشنهاد شده در این رابطه برچسب های RFID زامبی هستند که می توانند پس از خروج از فروشگاه غیر فعال شوند. روش کار آنها به این صورت است که شما اجناس خریداری شده خودتان را توسط اسکنرها ثبت می کنید، هزینه آن را پرداخت می کنید. سپس در هنگام خروج از فروشگاه شما از کنار یک دستگاه خاص عبور می کنید که برای برچسب RFID شما سیگنال “مرگ” می فرستد و آن را از کار می اندازد تا دیگر قابل خواندن نباشد.

اما علت این اسم گذاری و استفاده از نام “زامبی” این است که زمانی که شما جنس خریداری شده را به فروشگاه پس می دهید، یک دستگاه خاص برچسب کشته شده را دوباره فعال می کند و اجازه می دهد تا جنس مرجوعی دوباره وارد زنجیره تامین شود.


موارد استفاده از RFID

برچسب های RFID در شکل ها و اندازه های گوناگونی وجود دارند و می توانند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرند:

برچسب های رد یابی حیوانات که به اندازه یک دانه برنج هستند و در زیر پوست آنها قرار داده می شوند.
برچسب هایی به شکل پیچ برای شناسایی درخت ها و انواع چوب
برچسب های دزدگیری که در فروشگاه ها از آنها استفاده می شود و از پلاستیک سخت ساخته شده اند.
برچسب هایی با وظایف بزرگ در اندازه ۱۲۰x100x50 میلیمتر، برای پیگیری کانتینر های حمل بار، ماشین آلات سنگین، کامیون ها و وسایل نقلیه ریلی
و …


RFID در بدن حیوانات

برچسب های RFID

RFID در بدن موجودات زنده

دستگاه های RFID ای که برای قرار دادن در بدن انسان و یا حیوانات در نظر گرفته شده اند، دارای شرایط خاصی هستند. آنها باید در نوع خاصی از پوشش قرار داده شوند تا بافتی از بدن را که داخل آن قرار داده می شوند، تحریک نکنند و یا از خود واکنش نشان ندهند. این پوشش باید بتواند فرکانس های رادیویی فعال کننده تراشه را از خود عبور دهد.

یک مشکل بالقوه برای قرار دادن این چیپ ها در داخل بدن یک موجود زنده این است که این دستگاه کوچک RFID ممکن است در زیر پوست حرکت کند. که برای جلوگیری از آن می توان از مواد ویژه ای که باعث رشد بافت اطراف پوشش و پیوند با آن می شوند، استفاده کرد. از آنجایی که امواج فرکانسی رادیویی ای که موجب فعال سازی میکروچیپِ حاوی اطلاعات می شوند فقط در فواصل نزدیک کارایی دارند، چیپ های RFID بسیار نزدیک به سطح پوست قرار داده می شوند.


نگرانی هایی که در رابطه با استفاده از RFID وجود دارند…

گروه آزادی های مدنی به طور فزاینده ای در مورد استفاده از RFID برای ردیابی افراد نگران شده است. به عنوان مثال، گذرنامه ها به زودی دارای نوعی از دستگاه های RFID خواهند شد تا به فرایند چک کردن گدر نامه در مرز ها سرعت بخشیده شود. اسکنر ها در سراسر فرودگاه قرار داده می شوند، و همه حرکات شما از لحظه ای که پارکینگ را ترک می کنید تا لحظه ای که در هواپیما می نشینید، قابل ردیابی می شود.

همچنین در رابطه با این حقیقت که وقتی شما فروشگاهی را ترک می کنید، همه برچسب های RFID اجناسی که خریداری کرده اید فعال هستند، نگرانی هایی وجود دارد. این به این معناست که یک فرد خلافکار می تواند تنها با داشتن یک اسکنر مجهز و مناسب، در بازار پشت سر شما حرکت کند، برچسب RFID را فعال کند، محتویات آن را بخواند و بفهمد که شما دقیقاً چه اجناسی در کیف خود دارید و شما را هدف قرار دهد. فرض کنید به یک کتاب فروشی رفته اید و کتاب های زیادی خریده اید. برای فهمیدن لیست کتاب هایی که خریداری کرده اید، کافیست تا شخصی با استفاده از یک اسنیفر ۱۳.۵۶ مگاهرتزی از کنار شما و کیسه خرید هایتان عبور کند. این اتفاق قطعا تهاجم به حریم خصوصی شماست، اما می تواند بدتر از این هم باشد. به عنوان مثال استفاده از برچسب های RFID در موارد نظامی و قرار دادن اطلاعات مهمی که تنها افسران عالی رتبه در جریان آن قرار دارند، بر روی این برچسب ها، کاری پر خطر است.

برچسب های کوچکی که بیشتر در اقلام مصرفی استفاده می شوند، آنقدری قدرت پردازش و محاسبه ندارند تا برای حفاظت از اطلاعات شما داده ها را رمز کذاری کنند. و بیشترین کاری که می توانند برای محافت از داده ها انجام دهند، استفاده از پسورد و یا PIN می باشد.


موارد استفاده از RFID در نسل های بعد…

برخی از فروشندگان برچسبهای RFID را با انواع مختلفی از سنسورهای ترکیب کرده اند. این امر به برچسب این امکان را می دهد تا پس از هر بار اسکن شدن به جای ارائه اطلاعات تکراری، داده هایی که از سنسورش دریافت کرده است را ارائه دهد. به عنوان مثال، یک تگ RFID متصل به ران یک گوسفند می تواند دمای محیط اطراف گوشت را در ۲۴ ساعت گذشته گزارش دهد، تا اطمینان حاصل شود که گوشت به درستی نگه داشته شده است.


مشکلات RFID
1- سیستم های RFID به راحتی مختل می شوند.

از آنجا که سیستم های RFID از طیف الکترومغناطیسی (مانند شبکه های WiFi و یا تلفن های همراه) استفاده می کنند، امکان تاثیر فرکانس های دیگر بر روی آنها زیاد است. اگر چه این مشکل در فروشگاه ها می تواند تنها منجر به ناراحتی های جزیی شود، اما در بیمارستان ها و نیرو های نظامی می تواند فاجعه آمیز باشد.


2- تداخل مابین قرائیتگر های RFID

تداخل مابین قرائیتگر ها زمانی رخ می دهد که سیگنال های دو یا چند تا از آنها بر روی یکدیگرهمپوشانی پیدا می کنند و این در حالیست که یک برچسب ها قادر به پاسخگویی همزمان به هر دوی تین سیگنال ها نیست. در نتیجه سیستم باید جوری راه اندازی شود تا از بروز این برخورد ها جلوگیری شود. بسیاری از سیستم ها برای این کار از یک پروتکل ضد تداخل استفاده می کنند.


3- تداخل مابین امواج دریافتی از برچسب های RFID

تداخل مابین امواج دریافتی از برچسب ها زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی برچسب در یک جای کوچک وجود داشته باشند. اما از آنجایی که زمان خواندن خیلی سریع است، برای فروشندگان بسیار راحت تر است که سیستم هایی ارائه دهند تا برچسب ها در هر لحظه تنها یک بار جواب دهند.
۴- محتوای برچسب RFID بعد از خروج از زنجیره تولید فابل خواندن است.

یک برچسب RFID نمی تواند متوجه تفاوت بین یک قرائتگر با قرائتگر دیگر بشود. و قرائتگر ها هم ابزار های قابل حملی هستند. این برچسب ها از فاصله های دور -از چند اینچ تا چندین یارد- قابل خواندن هستند که این خاصیت آنها این امکان را به دیگران می دهد تا از محتوای کیف یا جیب شما مطلع شوند.اما تگ های دیگری نیز تحت عنوان تگ های زامبی هستند که بعد از ترک زنجیره تامین خاموش می شوند.
۵-جدا کردن برچسب های RFID کار راحتی نیست

برچسب های RFID به راحتی از محصولات جدا نمی شوند. بعضی از آنها بسیار کوچک هستند، بعضی دیگر هم مخفی و یا در داخل محصولات قرار دارند.
۶- مورد دیگری که می توان به آن اشاره کرد، گران بودن این فن آوریست.

ابر تگ‌ها: برچسب RFID ، مقاله NFC ،مقاله RFID ، توضیح RFID ، معایب RFID ، فواید RFID

شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.
اطلاعات
ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد