» » منابع کلاک در ARM سری LPC
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 815
  • نويسنده: jouzdani
  • تاريخ: 13 اسفند 1395
13 اسفند 1395

منابع کلاک در ARM سری LPC

دسته بندی: صفحه اصلی, آموزش

منابع کلاک در تراشه های ARM به سه گروه تقسیم می شوند :


نوسان کننده داخلی :

فرکانس این منبع 4MHZ است پس از ریست سیستم ،تراشه از این منبع کلاک استفاده می کند به این ترتیب این امکان فراهم می شود که تراشه بدون نیاز به نوسان کننده خارجی به کار خود ادامه دهد همچنین امکان کار برنامه Bootloder با فرکانس مشخص فراهم می شود .
پس از اجرای برنامه کاربر می تواند با استفاده از رجیستر های مربوط ، از سایر منابع کلاک استفاده کند به دلیل دقت پایین فرکانس این کلاک ، نمی توان از آن به منظور راه اندازی ادواتی از قبیل CAN و USB استفاده کرد.

نوسان کننده خارجی :

در این حالت میکروکنترلر از طریق نوسان ساز داخلی ، کلاک خود را ایجاد می کند و مطابق شکل زیر تنها به یک کریستال و دو خازن نیاز دارد فرکانس کریستال باید بین 1MHZ تا 30MHZ باشد و مقدار خازن بین 10pF تا 30pF می باشد که برای یافتن مقدار مناسب لازم است به دیتاشیت قطعه مراجعه کنید . در این حالت می توان PLL داخلی را فعال کرد و میکرو کنترلر را طوری تنظیم کرد که با ضریبی از فرکانس کریستال وصل شده به آن کار کند.
به طور مثال با اتصال یک کریستال 12MHZ به میکرو کنترلر LPC2368 می توان آن را با کمک PLL در عدد 6 ضرب کرد تا بتواند با فرکانس 72 مگاهرتز کار کند .

منابع کلاک در ARM سری LPC


به جای استفاده از کریستال و خازن می توان میکرو کنترلر را به یک منبع کلاک خارجی نیز متصل نمود برای این کار می توان آن را از طریق یک خازن 100pF به پایه XTAL1 متصل کرد . در این حالت میکروکنترلر نقشی در تولید کلاک ندارد و آن را از منبع خارجی دریافت می کند .

منابع کلاک در ARM سری LPC


نوسان کننده RTC :

این بخش از کریستال 32.768 KHZ استفاده می کند و کلاک تولید شده توسط این بخش به منظور راه اندازی بلوک RTC یا سایر بخش های اصلی سیستم قابل استفاده است .
برای تعیین منبع کلاک میکرو از دو بیت کم ارزش رجیستر CLKSRCSEL استفاده می شود در جدول زیر چگونگی انتخاب منبع مورد نظر مشاهده می شود .

منابع کلاک در ARM سری LPC


برای استفاده از نوسان کننده خارجی میکرو ، باید بیت های رجیستر SCS را به مقادیر مورد نظر تنظیم کرد
- با یک شدن بیت OSCEN نوسان کننده خارجی فعال می شود
- بین OSCRANGE به منظور تعیین محدوده فرکانس نوسان کننده مورد استفاده قرار می گیرد در صورت استفاده از رنج فرکانسی 1-20MHZ ، مقدار آن صفر و در محدوده فرکانسی 15-24MHZ به مقدار یک برنامه ریزی می شود .
- بیت OSCSTAT بیانگر وضعیت پایداری نوسان کننده سیستم است . یک بودن این بیت بیانگر پایداری اسیلاتور است .

منابع کلاک در ARM سری LPC
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.
اطلاعات
ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد